Jeseniky - Tourism - Spa

Jeseniky Info - touristic informational portal
Tourist maps Picture gallery Cell phone services Temperatures Webcams
Last minute Accommod. advertis. Commercial offer Jobs advertising Lonely hearts
 Select area

Tourism - Spa

Česky
Jeseniky TODAY
Weather and snow
Accommodation
Ski centres
Leisure time
Tourism
Services
Food
Transport
Twitter

Termální lázně Velké Losiny

Print

Termální lázně Velké Losiny proslavily stejnojmennou nevelkou obec, rozkládající se po obou stranách Losinky, přítoku řeky Desné. Velké Losiny leží v šumperském okrese, 10 km severovýchodně od Šumperka. Zdejší lázně se řadí k nejstarším moravským lázním a místní vody byly již odedávna využívány obyvateli z blízkého i vzdálenějšího okolí k léčebným účelům. Vesnice Velké Losiny vznikla pravděpodobně v roce 1351, lázně se sirovodíkovými prameny zde byly známy již v 16. století. Pozornost lidí totiž voda po dlouhou dobu přitahovala teplotou a sirným zápachem.
Adresa:
Termální lázně Velké Losiny
Lázeňská 323
78815 Velké Losiny
GPS: 50°01'58.45"N 17°02'18.90"E vCard
Automapa
Letecká mapa
Turistická mapa
Kontakt: Telefon: +420 583394111
Fax: +420 583394252
E-mail: info@lazne-losiny.cz

WWW: www.jeseniky.net/lazne-velke-losiny
Odkaz na webovou stránku
Termální lázně Velké Losiny
Historie lázní Velké Losiny
Počátky lázeňství ve Velkých Losinách jsou spjaty s aktivitami významného moravského rodu Žerotínů, kteří vlastnili losinské panství od roku 1496 až do roku 1802. Již v polovině 16. století dal Jan ze Žerotína vystavět vedle vývěrů vody dřevěnou lázeňskou budovu. Přesné datum založení není známo, pouze se ví, že to bylo již před rokem 1562.
Za první z lékařského hlediska významnou zprávu o lázních Velké Losiny považujeme stať v knize O vodách hojitelných neb teplicech moravských významného moravského lékaře Tomáše Jordana z Klausenburku z roku 1580. Tato kniha svědčí o tom, že již v té době byly Velké Losiny lázně vyhledávané a vodu nazývá dokonce královnou moravských vod.
Také lázní se dotklo velice pohnuté období tzv. čarodějnických procesů na Šumpersku, které líčí v knize Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický. Olomoučtí kapucíni, kteří poskytovali poslední útěchu odsouzeným byli v té době častými hosty lázní.
Žerotínové věnovali lázním velkou pozornost, zejména v 18. století, kdy se jim dostalo přídomku knížecí lázně. V druhé polovině 18. století byly přistaveny další dvě budovy.
Roku 1802 přešly lázně a celé panství do rukou Lichtenštejnů. Také noví majitelé pečovali o lázně a snažili se o jejich modernizaci.
V 50. letech 19. století ohrozil vážně existenci lázní provoz tírny lnu šumperské lnářské společnosti, ale ten byl naštěstí zastaven. Poté nastává období velkého budování nejen v samotných lázních, ale vznikla i řada soukromých ubytovacích budov, např. dnešní hotel Praděd nebo Knížecí vila (dnes je tu škola, přijímací kancelář a informační centrum lázní). Ve druhé polovině 80. let 19. století bylo možné v lázních a jejich okolí ubytovat na tisíc návštěvníků. Jako léčebné indikace byly uváděny hlavně nemoci pohybového ústrojí, obrny, zácpa, nemoci kožní, nemoci žláz aj.
V roce 1884 se stal lázeňským lékařem dr. med. Hans Lorenz, který se významně zasloužil o zvelebení lázní. Vylepšil vybavení lázní. Nechal osázet park vzácnými stromy a vybudovat v něm dva rybníčky. Z jeho popudu byl také zakoupen studený pitný pramen a nazván po Karlu Liechtensteinovi pramenem Karlovým.
Termální lázně Velké Losiny
V roce 1904 byla dokončena železniční trať Šumperk - Kouty nad Desnou, od které si vedení lázní slibovalo větší návštěvnost.
Poměry v lázních silně ovlivnil nový průbojný lékař dr. František Riedl, který se zasloužil o založení akciové společnosti roku 1910. Krátce nato vzniká nové moderní sanatorium (dnešní pavilon Šárka).
V průběhu 1. světové války zde byl umístěn válečný lazaret. Ale od roku 1921 už byly lázně opět v plném provozu. Dvacátá léta však nesplnila očekávání, kladená do provozu lázní, navíc roku 1930 vyhořela velká část lázeňských budov. Proto byl nově vybudován Lázeňský dům (dnešní pavilon Eliška). Výstavba lázní byla ukončena roku 1932, kdy byl postaven Dětský dům (pavilon Chaloupka). Nové útrapy přinesla lázním 2. světová válka, kdy byl německou společností v lázních zřízen domov pro matky a mládež a v dnešním pavilonu Šárka porodnice.
Po skončení války byly lázně opět brzy uvedeny do provozu, roku 1946 byl zkonfiskován veškerý majetek a v části budov zřízena Státní dětská ozdravovna. Roku 1949 byla však uvolněna k lázeňským účelům. Vlastní provoz neurologické rehabilitace byl zahájen v lednu 1950. Téhož roku navštívila Velké Losiny australská sestra Kenny a provedla v lázních výukový seminář pro zaměstnance zaměřený na léčbu dětské obrny. Významně se zapsal rok 1950 do dějin losinských lázní také konáním Celostátní konference o zdravotnictví.
Dnes jsou lázně v majetku akciové společnosti Univerzální správa majetku a.s.
Lázně Velké Losiny dnes
Od roku 1950 jsou lázně určeny jako rehabilitační ústav pro léčbu následků neuroinfekcí, zejména dětské obrny, v současné době i pro obrny nervového původu, stavů po náhlých mozkových cévních příhodách, ambulantně se zde léčí i některé druhy revmatismu. Půvabný šindelem obložený pavilon, tzv. Perníková chaloupka z roku 1930 slouží jako dětská léčebna nespecifických nemocí dýchacích. Hlavní prameny jsou západně od hlavního vchodu do lázeňského parku.
Pobyt v lázních ovšem neznamená jen léčebné procedury, ale také využití volného času. Ve Velkých Losinách je možností nepočítaně. Pro mnoho návštěvníků je příjemným doplněním pobytu možnost turistiky, cyklistických výletů, či autobusových výletů do vzdálenějšího okolí.
Termální lázně Velké LosinyTermální lázně Velké Losiny
Na své si přijdou také milovníci historických památek. Z historie se totiž až do dnešních dnů dochovalo ve Velkých Losinách mnoho pamětihodností. Asi nejznámější památkou je zdejší zámek z let 1580-1590, postavený na místech původní gotické vodní tvrze, který patří k nejzachovalejším památkám pozdní renesance u nás. Je trojkřídlý, s arkádami v přízemí i obou poschodích, průčelí kryjí renesanční sgrafita. Dominantu tvoří štíhlá osmiboká věž.
Před zámkem byl původně barokní sad z 30. let 18. století, počátkem 19. století upravený v přírodně krajinářský park, v němž je zastoupeno na 140 druhů a forem listnatých a jehličnatých dřevin. Nedaleko zámku je velký barokní špýchar z poloviny 18. století se sochou svatého Floriána z druhé třetiny 18. století.
Další pozoruhodností je jedna z nejstarších provozovaných ručních papíren. Velkolosinská papírna byla založena v 90. letech 16. století a funguje nepřetržitě již 400 let. V areálu papírny je provozováno Muzeum ručního papíru. Návštěvníci jej mohou navštívit celoročně v pracovní dny od 9.00 do 15.00 hodin, v sezóně je muzeum přístupné i o víkendech. Expozice zachycuje vývoj výroby papíru ve Velkých Losinách i ve světě obecně. V papírně je pro veřejnost k dispozici také prodejna ručního papíru, výrobků z ručního papíru a příbuzného sortimentu. V objektu papírny je kromě Muzea ručního papíru zřízena i galerie, v jejíchž prostorách jsou prezentována výtvarná díla spjatá s ručním papírem nebo zdejším regionem.Termální lázně Velké Losiny
Pro ty, kteří dají přednost sportovnímu vyžití, je u areálu lázní koupaliště s termální vodou. Blízké okolí lázní je protkáno řadou cest, které nabízejí delší i kratší vycházky. Celá řada značených turistických tras vybízí k procházkám i k náročnějším túrám.
Výborné terény jsou zde i pro cykloturistiku. Po celý rok připravují lázně pro své hosty řadu kulturních akcí.
V lázeňském parku je možnost rybaření bez rybářského lístku včetně zapůjčení rybářského náčiní. V zimním období nabízí okolí řadu lyžařských vleků a běžeckých tras. Nejznámější lyžařské centrum, Červenohorské sedlo, je vzdáleno necelých 20 km.
Doprava

Automobilem:
 • od Jeseníku (Polska):
 • po silnici I/44 směr Červenohorské sedlo a Šumperk

 • od Šumperka (Olomouce, Brna):
 • po silnici I/44 (souběh se silnicí I/11) směr Rapotín, v této obci na hlavní křižovatce doleva směr Jeseník

 • od Bruntálu (Opavy, Ostravy):
 • po silnici I/11 směr Šumperk a Hradec Králové, po příjezdu do obce Rapotín na hlavní křižovatce doprava na silnici I/44 směr Jeseník a dále viz. od Šumperka.

  Vlakem:
  Výchozí stanice Šumperk, zde přestup na soukromou železnici Conex, cílová stanice Velké Losiny je vzdálená asi 0,5 km od lázní.

  Autobusem:
  Autobusová zastávka Velké Losiny,,hotel Praděd je vzdálená asi 0,5 km od lázní.

  Nearby services, interesting things or other objects

  Accommodation
  Guest houses
  Penzion Biograf - Loučná nad DesnouPenzion Biograf - Loučná nad Desnou
  Guest houses
  Penzion OAZA - Loučná nad DesnouPenzion OAZA - Loučná nad Desnou
  Guest houses
  Penzion Horinka - Velké LosinyPenzion Horinka - Velké Losiny
  Guest houses
  Penzion Švihák lázeňský - Velké LosinyPenzion Švihák lázeňský - Velké Losiny
  Apartments
  Apartmány Loučná - Loučná nad DesnouApartmány Loučná - Loučná nad Desnou
  Huts
  Ubytování U Kostků - Loučná nad DesnouUbytování U Kostků - Loučná nad Desnou
  Chalets
  Chata Brněnka - Velké Losiny, VernířoviceChata Brněnka - Velké Losiny, Vernířovice
  Ski centres
  Ski runs
  Ski areál Červenohorské sedloSki areál Červenohorské sedlo
  Ski runs
  Ski Centrum OAZA - Loučná nad DesnouSki Centrum OAZA - Loučná nad Desnou
  Ski runs
  Ski areál Brněnka - VernířoviceSki areál Brněnka - Vernířovice
  Ski runs
  Ski areál Kareš - Kouty nad DesnouSki areál Kareš - Kouty nad Desnou
  Ski runs
  Lyžařský areál Kocián - Loučná nad DesnouLyžařský areál Kocián - Loučná nad Desnou
  Leisure time
  Covered swimming pools
  Termální bazén Velké LosinyTermální bazén Velké Losiny
  Tourism
  Touristic attractions
  Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráněPřečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně
  Castles and chateaus
  Zámek Velké LosinyZámek Velké Losiny
  Museums
  Ruční papírna a muzeum papíru - Velké LosinyRuční papírna a muzeum papíru - Velké Losiny

  Map of the location - the red pointer is headed to the aim


  Map of the location 1:50 000 - the red pointer is headed to the aim
  Mapa umístění


  Rychlebské hory Ski Karlov Bruntal.net Shocart.cz MKZ Jeseník

  © Jeseníky Info 2002 - 2024   info@jeseniky.net   WAP   RSS