Jeseniky - Tourism - Towers and lookout stations

Jeseniky Info - touristic informational portal
Tourist maps Picture gallery Cell phone services Temperatures Webcams
Last minute Accommod. advertis. Commercial offer Jobs advertising Lonely hearts
 Select area

Tourism - Towers and lookout stations

Česky
Jeseniky TODAY
Weather and snow
Accommodation
Ski centres
Leisure time
Tourism
Services
Food
Transport
Twitter

Rozhledna na Borůvkové Hoře - Javorník, Travná

Print

Nová 25 metrů vysoká vyhlídková věž bude otevřena v průběhu září - října 2006 na Borůvkové hoře nedaleko Javorníka na Jesenicku.
Městu Javorník se po pětiletém úsilí podařilo získat prostředky na stavbu rozhledny na Borůvkové hoře a navázat tak na tradici lázeňské rozhledny na Borůvkové hoře (898 m), která se začala psát v 70. letech 19. století. Po administrativní přípravě, která spočívala mimo jiné ve zpracování projektové dokumentace, vyřízení stavebního povolení, neúspěšné žádosti o dotaci z programu SAPARD, se podařilo získat dotaci z programu příhraniční spolupráce INTERREG IIIA ČR – Polsko.
Na hoře již v minulosti dvě dřevěné rozhledny stály, ale nikdy nevydržely déle než deset let. Nová věž proto bude mít kovovou konstrukci, obloženou dřevem. Pod rozhlednou vznikne přístřešek pro turisty pro případ nepříznivého počasí.
V současné době stojí již kovová konstrukce rozhledny a jsou vybetonovány základy přístřešku pro turisty. Rozhledna umožní výhled mimo jiné na Otmuchowské a Nyské jezero, Londek Zdroj na polské straně a na Šerák, Praděd, Smrk, Kralický Sněžník na straně české.

FOTOGALERIE rozhledny na Borůvkové hoře a blízkého okolí
Rozhledna na Borůvkové Hoře - Javorník, Travná
Historie rozhledny a chaty na Borůvkové hoře:
Historie lázeňské rozhledny na Borůvkové hoře (898 m) se začala psát v 70. letech 19. století. Byla to nevelká dřevěná stavba, postavená správou lázní Landek (Landeck) těsně při hranicích tehdejšího Pruska s Rakousko-Uherskem. Rozhledna umožňovala návštěvníkům lázní nejen výhled do Kladska a na Králický Sněžník, ale i na druhou stranu do Slezska a na Moravu.
Rozhledna na Borůvkové Hoře - Javorník, TravnáLázeňská rozhledna však brzy zchátrala a novou vyhlídkovou věž na jejím místě postavila v roce 1890 již turistická organizace. Byla to místní sekce Kladského turistického spolku (Glatzer Gebirgs Verein – GGV, 1880), kterou podpořila obec Landek bezplatným poskytnutím stavebního dřeva a moravskoslezský turistický spolek finanční podporou. Nová rozhledna byla pak hojně navštěvována jak lázeňskými hosty, tak i turisty z Kladska a Slezska, zejména z Javorníku. Po deseti letech se však pod dvěma turistkami z Javorníku prolomily schody, došlo k vážným zraněním a odškodnění stálo sekci značnou částku peněz. Při obhlídce rozhledny se pak zjistilo, že většina dřeva je ztrouchnivělá. Než se podařilo turistické sekci rozhlednu strhnout, zchátralá stavba se 11. září 1900 sama pod náporem větru zřítila.
Několik let pak trvaly dohady o tom, zda novou rozhlednu na vrcholu Borůvkové hory má postavit moravskoskoslezská nebo opět kladská turistická organizace. Protože však v té době byl Moravskoslezský sudetský spolek MSSGV již silně zadlužený stavbou rozhledny na Pradědu, ujala se nové stavby opět turistická sekce v Ladeku. Dřevo jí znovu poskytla obec a finanční prostředky získala od dárců, k nimž patřila i javornická sekce MSSGV. Tentokrát byla rozhledna postavena podle plánů ing. Huberta Utnera z Javorníku jako dřevěná stavba s prostornou vyhlídkovou terasou ve výšce 21 metrů. Slavnostně byla otevřena 30. srpna 1908. Vedle ní pak byla vybudována jednoduchá ochranná chýše, kde bylo možno získat prosté občerstvení.
Současná a konečná podoba rozhledny:
Rozhledna na Borůvkové Hoře - Javorník, TravnáRozhledna na Borůvkové Hoře - Javorník, Travná
Když se po 14 letech rozhledna opět zřítila, ujala se nakonec nové stavby javornická sekce MSSGV. Po letech soustřeďování prostředků a váhání však Javorničtí postavili na moravské straně hranice místo rozhledny chatu. Byla vybudována opět podle plánů ing. H. Utnera a otevřena 29. května 1930. Po druhé světové válce však chata zanikla a nebyla již obnovena.
Přístup na rozhlednu:
Přístup na rozhlednu je po turistických cestách od Javorníku, Travné, Bílé vody a Polska.
Nejblíže lze auto odstavit v Travné u přechodu, popř. u staré celnice, přes Travnou byla až k přechodu opravena silnice a přechod bude po vstupu České republiky a Polska do Schengenského prostoru EU otevřen i pro osobní auta. Od celnice se vydáte po lesní cestě doprava a dojdete až na turistický rozcestník "Nad Travnou". Odtud pokračujte po modré turistické značce až na rozcestník "Borůvková hora" a odtud po červené turistické značce na vrchol hory k rozhledně. K rozcestníku "Nad Travnou" se dostanete rovněž přímo z Travné po modré turistické značce.
Nejbližší hraniční přechody pro pěší a cyklisty jsou v Travné a v Bílé Vodě, pro automobilová vozidla do 12t v Bílem Potoku.
Konstrukce rozhledny:
Rozhledna na Borůvkové Hoře - Javorník, TravnáRozhledna na Borůvkové Hoře - Javorník, Travná
Výhled z rozhledny:
Rozhledna na Borůvkové Hoře - Javorník, TravnáRozhledna na Borůvkové Hoře - Javorník, Travná
Jak se dostanete do Travné (přes Javorník):
Automobilem:
 • z Jeseníku:
 • po silnici I/60 přes Lipovou- lázně, Vápennou a Žulovou do Javorníku, dále po silnici II/457 do Travné
 • ze Šumperka (...Olomouce):
 • po silnici I/44 přes Velké Losiny, Červenorské sedlo a Bělou pod Pradědem do Jeseníku, dále po silnici I/60 viz cesta z Jeseníku
 • z Bruntálu:
 • po silnici II/452 (směr Světlá Hora) do Vrbna pod Pradědem, zde odbočte na II/451do Videl pod Pradědem a ve Vidlech p.P. odbočte doprava na na II/450 (směr Jeseník), pokračujete do Bělé pod Pradědem, kde odbočte doprava na 1/44 a pokračujte do Jeseníku. Dále viz cesta z Jeseníku
 • z Krnova (...Opavy, Ostravy):
 • po silnici I/57 do Města Albrechtice zde odbočte doleva na II/453 (směr Jeseník) a pokračujte do Heřmanovic , kde odbočte doprava na II/445 na Zlaté Hory. Ze Zlatých Hor pokračujte po II/457 přes Mikulovice, Vidnavu do Javorníku. Z Javorníku, pokračujte dále po silnici II/457 do Travné

  Autobusová doprava:
  Do Travné jezdí autobusová doprava z Javorníku, kde navazují spoje do Jeseníku.

  Vlaková doprava:
  Do Javorníku jezdí pravidelné spoje z Jeseníku. Do Travné pokračujte autobusem nebo pěšky. Autobusové nádraží je od vlakového nádraží 500m směrem do centra města.

  Nearby services, interesting things or other objects

  Leisure time
  Cinemas
  Kino Olympia - JavorníkKino Olympia - Javorník
  Swimming pools
  UhelnáUhelná
  Swimming pools
  Velká KrašVelká Kraš
  Covered swimming pools
  Krytý bazén JavorníkKrytý bazén Javorník
  Tourism
  Touristic attractions
  Rozhlédněte se po Jeseníkách aneb Jeseníky jako na dlaniRozhlédněte se po Jeseníkách aneb Jeseníky jako na dlani
  Touristic attractions
  Lázeňský okruh aneb přijeďte si prohlédnou lázeňské perly Jeseníků!Lázeňský okruh aneb přijeďte si prohlédnou lázeňské perly Jeseníků!
  Touristic attractions
  Poznávací okruh aneb výlet za jesenickými NEJ!Poznávací okruh aneb výlet za jesenickými NEJ!
  Touristic attractions
  Nýznerovské vodopádyNýznerovské vodopády
  Touristic attractions
  BažantniceBažantnice
  Touristic attractions
  Vidnavské mokřiny (loučky)Vidnavské mokřiny (loučky)
  Castles and chateaus
  Zámek Jánský Vrch - JavorníkZámek Jánský Vrch - Javorník
  Castles and chateaus
  Zřícenina hradu Rychleby (Reichenštejn)Zřícenina hradu Rychleby (Reichenštejn)
  Castles and chateaus
  Zřícenina hradu KaltenštejnZřícenina hradu Kaltenštejn
  Museums
  Městské muzeum JavorníkMěstské muzeum Javorník
  Bicycle trips
  Výlet na kole Bílá Voda - Račí údolí - ŽulováVýlet na kole Bílá Voda - Račí údolí - Žulová
  Bicycle trips
  Výlet na kole Jeseník, lázně - Javorník - JeseníkVýlet na kole Jeseník, lázně - Javorník - Jeseník
  Bicycle trips
  Výlet na kole Staré Město - Ladek-Zdrój - Javorník - OtmuchówVýlet na kole Staré Město - Ladek-Zdrój - Javorník - Otmuchów
  Services
  Info centres
  Informační centrum JavorníkInformační centrum Javorník
  Post Offices
  Pošta 790 70 Javorník u JeseníkuPošta 790 70 Javorník u Jeseníku
  Cash dispensers
  Česká spořitelna - JavorníkČeská spořitelna - Javorník
  Chemist´s
  Lékárna pod Jánským Vrchem - JavorníkLékárna pod Jánským Vrchem - Javorník

  Map of the location - the red pointer is headed to the aim


  Map of the location 1:50 000 - the red pointer is headed to the aim
  Mapa umístění


  Rychlebské hory Ski Karlov Bruntal.net Shocart.cz MKZ Jeseník

  © Jeseníky Info 2002 - 2024   info@jeseniky.net   WAP   RSS