Jeseniky - Tourism - Castles and chateaus

Jeseniky Info - touristic informational portal
Tourist maps Picture gallery Cell phone services Temperatures Webcams
Last minute Accommod. advertis. Commercial offer Jobs advertising Lonely hearts
 Select area

Tourism - Castles and chateaus

Česky
Jeseniky TODAY
Weather and snow
Accommodation
Ski centres
Leisure time
Tourism
Services
Food
Transport
Twitter

Zámek Bruntál

Print

Zámek Bruntál je nejvýznamnější kulturní památkou bruntálského regionu. Jeho dnešní podoba je výslednicí pět století probíhajícího historického a stavebního vývoje, v jehož průběhu byl původně pozdněgotický hrad renesančně přebudován a rozšířen, na sklonku 18. století barokně přestavěn a v 19. a počátkem 20. století dále upravován. Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží
V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky - Císař a tambor a Zlatník Ondra.
Adresa:
Zámek a muzeum v Bruntále
Zámecké náměstí 7
79201 Bruntál
GPS: 49°59'25.36"N 17°27'52.79"E vCard
Automapa
Letecká mapa
Turistická mapa
Kontakt: Telefon: +420 554717947, +420 554717949
Fax: +420 554718558
E-mail: zamek@mubr.cz muzeumbruntal@seznam.cz

WWW: www.jeseniky.net/zamek-bruntal
Odkaz na webovou stránku
Fotogalerie Fotogalerie
Zámek Bruntál
Zámek BruntálZámek Bruntál
Otevírací doba - zámek
 • Květen – září:
 • úterý - neděle 9:00 - 17:00 hod.
 • Duben a říjen:
 • úterý - neděle 9:00 - 16:00 hod.
  Historie zámku
  Bruntálský zámek založili ve 2. polovině 15. století páni z Vrbna. Potřeba reprezentace vzmáhajícího se šlechtického rodu vyvolala přestavbu hradu, která je datována do r.1556. Za Hynka staršího z Vrbna byl postaven nový palác a mnoha dalšími úpravami se hrad postupně měnil v renesanční zámek. Po r. 1620 zámek získal řád německých rytířů. Za třicetileté války zámek značně zchátral.
  Zámek Bruntál
  V r. 1766 byla zahájena přestavba zámku, při níž objekt dostal dnešní podobu. Zámek stojí na půdorysu ve tvaru tupoúhlého trojúhelníka s mírně zaoblenou přeponou průčelí, obráceného směrem k městu, jemuž dominuje svou mohutnou, navenek nepříliš členěnou hmotou. Průčelí podobně jako severní křídlo zámku mají ozdobnou fasádu, členěnou pilastry, kdežto západní křídlo je hladké. Trojúhelníkové nádvoří lemují po celém obvodu jednoposchoďové arkády. Na sklonku 18. stol. byl u zámku zřízen anglický park. V r. 1816 bylo sídlo velmistra řádu přeneseno do Bruntálu. V r. 1939 se zámek stal sídlem nacistické správy.
  Zámek Bruntál
  Po osvobození Československa v r. 1945 přešel zámek do vlastnictví československého státu. Zprvu sloužil potřebám nejrůznějších úřadů a posádkové správy; v r. 1958 byl určen pro kulturní účely. Po provedení potřebných restaurátorských prací a některých dalších úpravách byla v původním slavnostním 1. patře provedena nová instalace nábytku a obrazů tak, aby co nejvíce vystihla původní stav. Od r. 1960 byl zámek zpřístupněn veřejnosti. Ve 2. patře, které bylo dáno k dispozici okresnímu muzeu, byly soustředěny muzejní sbírky a vybudována muzejní expozice. Dnes je bruntálský státní zámek sídlem Okresního vlastivědného muzea v Bruntále. Při okresním muzeu pracuje také skupina pro údržbu památkových objektů, která zaměřuje svou činnost na údržbu a opravu zámku. V 80. letech byl zámek restaurován. Po dlouhodobé opravě byl zámek opět zpřístupněn veřejnosti.
  Zámecké expozice
  Nejhodnotnější interiéry zámku jsou zpřístupněny veřejnosti: zámeckou expozici tvoří kaple v přízemí a sály 1. patra zámku, zdobené rokokovými nástěnnými malbami mimořádné kulturní hodnoty a vybavené původním mobiliářem z 18. až počátku 20. století. Pozoruhodná je i zámecká galerie s díly italských, holandských, vlámských a německých mistrů 16. - 18. století ze sbírek velmistrů Řádu německých rytířů.
  V sálech nejstarší části zámku, tzv. Starého paláce ve zvýšeném přízemí západního křídla zámku, je instalována expozice o přírodě Bruntálska.
  Další původně hospodářské prostory a bývalé konírny v přízemí zámku jsou využívány jako výstavní prostory k pořádání výstav. Z průjezdu hlavního vchodu zámku je přístupná expozice vrbenského skla a prodejna vstupenek a suvenýrů.
  Zámek BruntálZámek Bruntál
  Zámek BruntálZámek Bruntál
  Muzeum
  Zámek je rovněž sídlem okresního Muzea v Bruntále. Bruntálské muzeum, které vybudovalo během své stoleté historie rozsáhlé fondy vlastivědných a uměleckohistorických sbírek, má na zámku svá odborná pracoviště, muzejní knihovnu a fotoodělení s fotoarchivem.
  Vedle odborných aktivit vyvíjí i rozsáhlou prezentační činnost: přímo v objektu zámku Bruntál vybudovalo muzejní expozici o přírodě Bruntálska a expozici řemesel a živností bruntálského regionu, ve výstavních síních v přízemí zámku pořádá každoročně řadu výstav. V Bruntále dále muzeum provozuje expozici mlýnského náhonu. Bruntálské regionální muzeum spravuje vedle bruntálského zámku i další nejvýznamnější památkové objekty okresu Bruntál: středověký, v 17. století mohutně opevněný hrad Sovinec a objekt bývalé kosárny v Karlovicích ve Slezsku.
  Zámek Bruntál
  Otevírací doba - muzeum
 • Květen – září:
 • pondělí - neděle 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00 hod.
 • Říjen - duben:
 • pondělí - neděle 9:00 - 12:00, 12:30 - 16:00 hod.
  Zámecký park
  Zámek obklopuje rozsáhlý park s objektem salla tereny, zbytky městských hradeb s baštami a jezírkem. Reprezentační sály zámecké expozice jsou využívány ke konání koncertů, divadelních představení, svatebních obřadů a jiných kulturních a společenských počinů; další kulturní a společenské akce jsou pořádány i na zámeckém nádvoří a v parku.
  Zámek BruntálZámek Bruntál
  Jak se tam dostanete
  Automobilem:

 • z Jeseníku:
 • po silnici I/44 do Bělé pod Pradědem, v horní části obce odbočte doleva na II/450 (směr Bruntál) a pokračujte do Videl pod Pradědem, zde odbočte na II/451 do Vrbna pod Pradědem, za Vrbnem p.P. odbočte doprava na II/452 (směr Světlá Hora, Bruntál)
 • z Opavy (Ostravy):
 • po silnici I/11 přes Velké Hertaltice a Horní Benešov
 • ze Šumperka (vých. Čech):
 • po silnici I/11 přes Rýmařov
 • z Olomouce (Brna):
 • po silnici I/46 přes Šternberk (směr Moravský Beroun, Opava), za Horní Loděnicí odbočte doleva na I/45 a pokračujte přes Dětřichov nad Bystřicí, Lomnici a Valšov.

  Vlakem:
  Vlakové nádraží je vzdáleno 1 km od zámku.

  Autobusem:
  Autobusové nádraží je vzdáleno 1 km od zámku.

  Nearby services, interesting things or other objects

  Accommodation
  Guest houses
  Pension Restaurace Grizzly - Vrbno pod Pradědem, LudvíkovPension Restaurace Grizzly - Vrbno pod Pradědem, Ludvíkov
  Guest houses
  Penzion Restaurace Šelenburk - KrnovPenzion Restaurace Šelenburk - Krnov
  Guest houses
  Penzion Restaurace Na Hvězdě - Karlova Studánka, HvězdaPenzion Restaurace Na Hvězdě - Karlova Studánka, Hvězda
  Guest houses
  Penzion Pod Mořským okem - KarlovicePenzion Pod Mořským okem - Karlovice
  Hotels
  Horský hotel Neptun - Malá MorávkaHorský hotel Neptun - Malá Morávka
  Hotels
  Hotel Restaurace Aquacentrum Slunce - RýmařovHotel Restaurace Aquacentrum Slunce - Rýmařov
  Cottages and bungalows
  Chata U Vlastíka - Malá MorávkaChata U Vlastíka - Malá Morávka
  Apartments
  Apartmány Pony - Ludvíkov, Vrbno pod PradědemApartmány Pony - Ludvíkov, Vrbno pod Pradědem
  Apartments
  Apartmány Farma Bovine - HeřmanoviceApartmány Farma Bovine - Heřmanovice
  Chalets
  Chata Horník - Malá MorávkaChata Horník - Malá Morávka

  Map of the location - the red pointer is headed to the aim


  Map of the location 1:50 000 - the red pointer is headed to the aim
  Mapa umístění


  Rychlebské hory Ski Karlov Bruntal.net Shocart.cz MKZ Jeseník

  © Jeseníky Info 2002 - 2024   info@jeseniky.net   WAP   RSS